Водогосподарська обстановка

Гідрометеорологічна обстановка

У січні переважала погода з підвищеним температурним режимом та опадами різної інтенсивності. Часом відмічались тумани, слабка ожеледь, паморозь, налипання мокрого снігу, хуртовини, на дорогах ожеледиця.

Періоди похолодання спостерігалися 13-16 та 22-27 січня, коли середньодобові температури повітря виявилися на 1-60 нижчими за багаторічні показники.

Сніговий покрив залягав з 13 по 31 січня і на кінець місяця він залягав суцільним, здебільшого рівномірним, шаром. Середня висота його була 11-20 см, місцями у західній та південній частині 1-7 см.

Ґрунт на кінець січня промерз на 25-29 см. Місцями у північно-східних та південно-західних районах ґрунт зверху відтанув на 1-6 см.

Середньомісячна температура повітря у січні склала 3-40 морозу, що на 3-40 вища середніх багаторічних значень.

Максимальна температура повітря підвищувалась до 5-90 тепла, мінімальна знижувалась до 17-240 морозу. Поверхня снігу охолоджувалась до 22-320 морозу. За останні 45 років спостережень дещо подібним січень був у 2002 році.

У цілому за місяць опадів випало 44-74 мм (105-189% від норми).

На великих річках області протягом місяця спостерігались коливання рівнів води з добовою інтенсивністю 2-60 см, пов’язані з процесами льодоутворення.

Неповний льодостав на річках області утворився у третій декаді січня.

На р.Десні біля м.Чернігова рівень води за місяць в цілому зріс на 33 см і на 31 січня склав 366 см над нулем поста. На річці спостерігається неповний льодостав.

На р.Сейм біля с.Мутин рівень води за місяць знизився на 72 см і на 8 годину 31 грудня становив 522 см над нулем поста.

На р.Снов – Сновськ рівень води знизився на 22 см, і на 8 годину 31 грудня становив 182 см над нулем поста.

Станом на 02.02 на р.Дніпро – Неданчичі рівень води досягнув відмітки 555 см над нулем поста, що на 65 см вище відмітки виходу води на заплаву (490 см над нулем поста). Внаслідок підйому рівня води в р.Дніпро спостерігається підтоплення заплавних територій та стався перелив ґрунтової дороги в смт. Радуль, Ріпкинського району на ділянці довжиною 50м. Підтоплень приватних садиб не зареєстровано.

Робота водогосподарського комплексу

Протягом січня проведено плановий відбір проб води на річках Десна, Судость, Стрижень, Білоус. Якість поверхневих вод, відібраних Деснянським БУВР у січні 2018, відповідає вимогам, які пред’являються до водних об’єктів рибогосподарського призначення за винятком заліза загального, марганцю, нітрит-іонів, фосфат-іонів. Перевищення таких показників як залізо загальне та особливо марганцю, пояснюється переважно природними факторами: за рахунок їхнього вимивання з кристалічних порід українського щита і проходженням річкових водних об’єктів області по заболоченій і лісистій місцевості.

Забруднення нітрит-іонами, фосфат-іонами пов’язано з антропогенними джерелами забруднення, які надходять з підприємств комунального господарства і промислових підприємств.

З метою захисту с.Патюти від підтоплення, протягом січня 2018, працювала одна насосна станція «Калита-Гало» (перекачано 327,8 тис.м3 води).

Станом на 01.02.2018 наповнення водосховищ становить 40-100%, забір води водокористувачами з водосховищ не здійснюється.

На 4 орендованих водосховищах, на яких здійснюється спеціальне водокористування для рибогосподарських потреб, дотримуються встановлені режими роботи.

Режим роботи каналів та ГТС — відповідно до умов сезонного періоду, згідно встановлених режимів.

Постійно проводиться спостереження за водогосподарською обстановкою та оперативне реагування на загрози виникнення дощових паводків та надзвичайних ситуацій.

Водогосподарська обстановка перебуває під контролем функціональної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту у підсистемі протипаводкових заходів Деснянського БУВР. Аварійних ситуацій на водних об’єктах та гідротехнічних спорудах не зафіксовано.